Skip to main content

Запознайте се с последните новини от Кюстендилска ТПП, Кюстендилски регион и др.

КТПП адресира въпроси към Министерство на здравеопазването с апел за развитието на Специализираната болница за рехабилитация в Кюстендил

Кюстендилска търговско-промишлена палата изпрати официално запитване до Министерство на здравеопазването относно планираните и изпълнени инвестиции в „СБР-НК“ ЕАД – филиал Кюстендил, за периода 2013 – 2023 г. Поставен бе и въпросът за бъдещо развитие на базите, в които се извършва лечение и рехабилитация с минерална вода и лечебна торф, собственост на Министерството на здравеопазването.

В отговор до КТПП, от Министерство на здравеопазването уточняват, че се предоставят целеви средства за капиталови разходи на лечебни заведения - търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала. Специализирани болници за рехабилитация - „Национален комплекс“ ЕАД („СБР-НК” ЕАД) е дружество със 100 на сто държавно участие в капитала, чиито права се упражняват от министъра на здравеопазването. В състава на „СБР-НК” ЕАД са включени 13 филиала, разположени на цялата територия на Република България, в частност и „СБР-НК” ЕАД - филиал „Кюстендил”.

!!!Важно е да отбележим, че за периода 2013 г. - 2023 г. от страна на Министерство на здравеопазването са предоставени целеви средства за капиталови разходи на „СБР-НК” ЕАД в общ размер на 9 млн. лв. основно за ремонтни дейности, като за филиал - Кюстендил няма финансирани обекти.

Що се отнася до поставения въпрос за бъдещото развитие на базите, в които се извършва лечение и рехабилитация с минерална вода и лечебна торф, от МЗ съобщават, че Курортна поликлиника във филиал ,Кюстендил” се затваря за ремонт през 1993-1994 г. Поради липса на финансиране, наскоро след това, ремонтните дейности се спират и не се възобновяват до 2014 г., когато е взето решение и се изготвя проект за цялостно обновяване на това отделение.

Отчитайки уникалността на това калолечебно звено, необходимостта то отново да функционира, за да се използват най-целесъобразно лечебните свойства на торфа, ръководството на „СБР-НК” ЕАД, гр. София, не престава да търси начини за осигуряване на финансови средства за възстановяването му.

Направеното запитване от страна на Кюстендилска търговско-промишлена палата е продължение на изпълнението на набелязаните мерки в Програмата за дейността на Палатата по направление „Туризъм, балнеология и история“!

Считаме, че модернизирането на базите на лечебното заведение, както и възстановяването на закритите процедурни звена съвсем естествено ще доведе и до повишаване стандарта на живот на населението в цялата Кюстендилска област чрез откриване на нови работни места и увеличаване ръста на медицинския туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност към местния бизнес.

Кюстендилската търговско-промишлена палата работи активно по линия на сътрудничеството между академичните среди и бизнеса

IMG 6009Знак за това бе връчената грамота за отлично партньорство лично на ректора на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков от председателя на КТПП Ваньо Костадинов по време на честването на 25-та годишнина от създаването на Палатата.

Работата между двете организации продължава в посока откриване на филиал в структурата на Тракийския университет – Стара Загора в гр. Кюстендил в подходяща материално –техническа база, която ще даде възможност на младите хора да придобият качествено университетско образование на място.

Тази стъпка е важен фактор за образователното, икономическото и културното развитие на Кюстендил и региона, като предоставя възможности за обучение на кадри за бизнеса и администрацията, отчитащо спецификата на местната и регионална икономика в специалности като медицина, кинезитерапия, рехабилитация, агрономство, аграрна икономика и търговия и др.

КТПП от своя страна потвърждава ангажираността си чрез своите членове да предостави производствени бази за практика на филиала на Тракийски университет в Кюстендил, които да обезпечават обучението по специалности, търсени от бизнеса на местно ниво.

Очаквайте скоро повече информация и резултати от съвместната работа между двете организации.

Повод за гордост: Доц. Николай Велинов е носител на наградата „Лекар на София - 2024“

Началникът на Отделението по съдова неврохирургия в болница „Пирогов“ и Приятел на Кюстендил  доц. Николай Велинов, е тазгодишният носител на наградата „Лекар на София - 2024“.

Отличието на доц. Велинов е връчено лично от президента Румен Радев по време на церемония, организирана от Столичната лекарска колегия (СЛК).470137091 122180036228245800 7064697885114843759 n

Тази награда е заслужено признание за неговия неуморен труд, професионализъм и всеотдайност в областта на медицината. Доц. Велинов е не само изключителен специалист, но и вдъхновител, доказващ как с упоритост и страст можем да променим живота на хората към по-добро, каквато е и една от основните цели на Клуб „Приятели на Кюстендил“ към КТПП.

За Кюстендилска търговско-промишлена палата е чест да поздрави доц. Велинов за високото отличие с пожелание за още много успехи в българското здравеопазване!

Под мотото „Заедно можем повече“: Кюстендилската търговско-промишлена палата отбеляза четвърт век от създаването си

В присъствието на над 200 членове, гости и партньори Кюстендилска търговско-промишлена палата отбеляза 25 години от създаването си. На събитието, което се проведе в парк-хотел „Кюстендил“, присъстваха кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, депутати от 51-ото НС, бивши представители на местната и държавна власт, ръководствата на институции, партньорски организации - Тракийски университет Стара Загора, Сдружението на Югозападните общини, бизнесмени, лекари, юристи, адвокати и приятели на Палатата.  Специален гост на събитието бе председателят на Българска търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, както и главния управител на Германо-българската индустриално-търговска камара г-жа Соня Миклай.

IMG 5945 Копие 2

viber изображение 2024 12 09 15 27 13 385Всички гости на тържеството получиха специална значка с мотото на КТПП „Заедно можем повече“, а специален поздрав към присъстващите над 200 членове, приятели на Кюстендил и гости отправи председателят Ваньо Костадинов.

IMG 5949 Копие 2

„За този четвърт век Кюстендилската търговско-промишлена палата успя да се утвърди като водеща организация на територията на област Кюстендил, която със своите действия и инициативи активно допринася за съхраняването и развитието на бизнеса. През целия този период нашата организация е останала вярна на своите принципи – да бъде отговорна и надпартийна в преодоляването на трудни икономически ситуации, каквито не липсват и днес, и да работи за благото на всички. Основните ни цели са свързани със защитата на местния бизнес и гражданското общество, създаването на благоприятна бизнес среда и ускоряването на икономическия и социален растеж в Кюстендилска област. Важно е да спомена и личния принос на дългогодишния председател на БТПП Цветан Симеонов за развитието и утвърждаването на Кюстендилската палата като наш съветник, колега и приятел на Кюстендил “, обяви в приветствието си Ваньо Костадинов.

Той изказа специални благодарности и към екипа на КТПП в лицето на Главния секретар Йордан Беловодски, Анна Беловодска и Блага Кирилова.

IMG 6068 Копие

IMG 6071

 

 

 

 

 

 

 

 

От своя страна председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов подчерта, че КТПП е част от огромното семейство на търговските палати в света с Международната търговска камара, разположена в Париж. „Чрез нас членува в голямото семейство на Асоциацията на европейските палати, където над 1200 палати имат своето сътрудничество. Не мога да пропусна ролята на регионалните палати в социалното сътрудничество, където заедно сме членове в Международната организация на работодателите“.

Цветан Симеонов подчерта и едно от големите постижения на КТПП, а именно повдиганото на въпроса за недостатъците при разделението на регионите в България, по специално на Югозападния регион, което не позволява съдействие от европейските фондове. „Поздравления за Кюстендилската палата, че намери сили да задвижи този въпрос, благодарност към кметове и държавни служители в региона, които подкрепиха тази инициатива, БТПП  също я подкрепи. Често се случва инициативи, които ние подкрепяме да се реализират, а вече имаме съюзник и в лицето на Института за пазарна икономика“, подчерта Симеонов.

IMG 5952 Копие 2

IMG 5957 Копие 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Поздрав към всички присъстващи отправи и кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. „ Нека  идната 2025 г. да бъде по-благодатна, да бъде по-богата за вас и вашият бизнес, което да даде възможност да инвестирате в ново оборудване, в разширяване на производствената база и нови работни места“, пожела инж. Атанасов.

Областният управител инж. Александър Пандурски в приветствието си се обърна във всички присъстващи на събитието. „Всички, които сте в тази зала сте заслужили благодарността на местното население, затова че вие сте бизнеса, който е гръбнакът на икономиката на Кюстендилска област. Вие сте тези, които създавате работните места, създавате благоденствието на тези хора. Затова аз искам да Ви кажа едно огромно благодаря. Тези 200  членове на КТПП означават, че вие сте успели да намерите най-добрият подход и най-добрият начин да можете да обедините усилията на всички, така че икономиката да върви напред“, подчерта областният управител инж. Пандурски.  

IMG 5966 Копие 2

От своя страна той връчи почетния плакет на ОА – Кюстендил, на председателя на КТПП Ваньо Костадинов. За особени заслуги Костадинов беше награден и от председателя на Българската търговско промишлена палата Цветан Симеонов.  

IMG 5968 Копие 2

По време на събитието над 40 грамоти за принос и заслуги към целите и задачите на КТПП бяха връчени лично от председателя Ваньо Костадинов на членове, институции и партньори, с които Палатата е работила през годините.

IMG 5973 - Kopie
IMG 5975 - Kopie
IMG 5980 - Kopie
IMG
IMG 5997 - Kopie
IMG 6000 - Kopie
IMG 6004 - Kopie
IMG 6006 - Kopie
IMG 6008 - Kopie
IMG 6046 - Kopie
IMG 6056 - Kopie
IMG 6063 - Kopie

Всички гости имаха възможността да се запознаят и със специално подредена изложба във фоайето на парк – хотел „Кюстендил“, която показва постиженията на Палата през годините.

viber изображение 2024 12 08 12 27 52 150

viber изображение 2024 12 08 12 28 12 941

viber изображение 2024 12 08 12 45 28 215

 

 

 

 

 

По повод 25-годишнината на КТПП бяха получени поздавителни адреси от Министерство на труда и социалната политика, търговски палати от системата на БТПП и партньори на Палатата.

Pozdravitelen adres MTSP

pozdravitelen adres karjali optimized

viber изображение 2024 12 09 17 03 06 367

Pozdravitelen adres SYO

 

 

 

 

 

 

 

 

Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) е основана през 1999 г. от 18 членове-учредители на Общо учредително събрание. 25-години по късно, членовете на палатата достигнат над 200, а мисията на Палатата остава същата – да съдейства за благоприятна икономическа среда на бизнеса и да улеснява неговата дейност. 

viber изображение 2024 12 08 12 31 15 370

 img 6089 2 optimized viber изображение 2024 12 08 12 35 03 304

СТАНОВИЩЕ на Кюстендилска търговско - промишлена палата относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци

СТАНОВИЩЕ

на Кюстендилска търговско - промишлена палата

относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци

КТПП като организация, изрязваща и защитаваща интересите както на своите членове, така и на бизнеса в Кюстендил и региона, категорично заявява несъгласието си с внушения в публичното пространство, че бизнесът е против създаването на Индустриална зона, защото не желае конкуренция и повишаване на работните заплати.

Становището на КТПП относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци е следното:

Изборът на терен за Индустриален парк следва да бъде обект на обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, като считаме че определеният от Община Кюстендил терен не е подходящ за тази цел по следните основни причини:

Логистична изолираност: Теренът е отдалечен от основната шосейна и жп-инфраструктура, което ще затрудни дейността на бъдещите бизнеси. Възможността за бърза и удобна логистика е основен фактор за привлекателността на индустриалната зона.

Високи инвестиционни разходи: Изграждането на необходимата инфраструктура (електрозахранване, водоснабдяване, канализация и газификация) ще изисква значителни финансови ресурси без гаранции за възвръщаемост.

Ограничен достъп до квалифицирана работна сила: Намиращите се в региона населените места предлагат ограничени професионални възможности, необходими за установяването на високотехнологични индустрии.

Влияние върху околната среда и съществуващи икономически дейности: Защитата на природата и поддържането на баланс между индустриалното развитие и устойчивото развитие на традиционните икономически сектори, като туризъм и овощарство са от изключителна важност.

С оглед на гореизложеното  призоваваме за преразглеждане и оценка на избрания терен, с цел идентифициране на най-подходящите варианти, които осигуряват оптимални условия за развитие на индустриална дейност, защита на околната среда и благосъстоянието на местното население.

В тази връзка считаме, че теренът в землището на село Жиленци следва да се разглежда от перспективата на туризма, основавайки се на следните аргументи:

Устойчиво развитие: Туризмът може да бъде устойчив бизнес модел, който осигурява работа на местното население и насърчава запазването на природата и традиции, което се доказва от редица добри практики от страната и чужбина.

Природни дадености: Районът предлага чиста природа и културно наследство, които използвани по подходящия начин, могат да привлекат туристи и да подпомогнат местната икономика.

Социална и икономическа полза: Туризмът генерира инвестиции в местната инфраструктура (напр. пътища, настаняване, заведения за хранене), които водят до дългосрочни икономически ползи и позитивно влияние върху местната общност и околната среда.

Местна идентичност и автентичност: Туризмът може да подчертае уникалността на региона и да съхрани местната култура и традиции. Инвестирането в подходящи туристически бизнеси ще позволи предлагането на преживявания  за гостите, основани на традициите, кулинарните изкушения и местните занаяти, които определят уникалния характер на региона ни.

Търсене на алтернативни туристически дестинации: Все повече хора търсят алтернативни и нетрадиционни места за отдих, съчетаващи почивката на открито и хотелски комфорт.  В България подобни места са изключително малко за разлика от Западна Европа, което дава възможност Кюстендил да се превърне в атрактивна дестинация, предлагаща комбинация от комфорт, приключения и релаксация близо до природата.

Нисък екологичен отпечатък: Туризмът, особено ако е насочен към устойчиво развитие може да има по-нисък екологичен отпечатък.

Подкрепа на местната икономика: Туризмът също така може да подпомогне местните производители и занаятчии без да изпадаме в  зависимост от външни компании и капитал.

Възможности за развитие на нови услуги: В един туристически регион могат да се развиват множество нови услуги, които могат да диверсифицират икономиката и да предоставят нови възможности на местното население.

В заключение бихме искали да подчертаем, че КТПП подкрепя усилията на кмета и на Община Кюстендил, които са свързани със социално-икономическо развитие на града, но смятаме, че е необходимо да има по-активен диалог между местната власт, бизнеса и гражданското общество, за да се оцени обективно ползата от индустриалната зона на този терен и да се отговори на нуждите на всички заинтересовани страни, като не забравяме кои са традиционните икономически сектори за региона като туризъм, балнеология и овощарство, които следва приоритетно да бъдат подкрепяни.

С уважение,

ВАНЬО КОСТАДИНОВ

Председател на  КТПП

Гр. Кюстендил

Ноември 2024 г.

Подкрепено от:

  1. Асоциацията на индустриалния капитал в България-Кюстендил
  2. Стопанска камара- Кюстендил
  3. Регионална занаятчийска камара Кюстендил
  4. Туристическо дружество Осогово