Skip to main content

Запознайте се с последните новини от Кюстендилска ТПП, Кюстендилски регион и др.

БТПП – национално представителна работодателска организация с нов 4-годишен мандат

Reshenie 36 BTPPМинистерският съвет на Р България с Решение № 36 от 29.01.2025 г. призна Българската търговско-промишлена палата за представителна организация на работодателите на национално равнище за срок от 4 години. Решението бе обнародвано в ДВ бр. № 9 от 31.01.2025 г.

БТПП с подкрепата и съдействието на членовете си, на браншовите организации и на регионалните търговско-промишлени палати/камари подготви и покри всички нормативните изисквания, регламентирани в КТ и в Наредбата за определяне на реда за установяване наличието на критериите за представителност. Палатата подаде:

-              Списък с данни за ЕИК/БУЛСТАТ и наименование на 43290 членове на Палатата с 628 809 бр. заети лица /декларирани или служебно проверени/. След проверката на НОИ бе потвърден брой на заетите лица в членове на БТПП 602 287 /т.е. повече от 5 пъти над нормативно определения минимум/.

-              Списък на 99 бр. браншови организации предоставили на БТПП пълномощни да ги представлява в тристранния диалог на национално равнище, за покриване на 52 бранша;

-              Списък на 294 местни органи на Палатата във всичките 265 общини, т.е. осигурено е пълно териториално покритие на страната.

Като част от единната система на БТПП, Кюстендилската палата благодари на всички свои членове и партньори за доверието, с което се отнасят към Палатата и за съдействието, което оказаха на местно ниво по време на процедурата за представителност.

За БТПП, респективно КТПП това е не само признание и авторитет, но и отговорност да продължим и в бъдеще да работим в подкрепа и защита на бизнесите в тяхното развитие.

Проведе се „ВЕЧЕР НА КТПП“

ВЕЧЕР НА КТПП 31012025На 31 януари 2025 г. се проведе първото събитие от новата инициатива на Кюстендилска търговско-промишлена палата под мотото „Вечер на КТПП“.
Форматът на тези срещи предвижда те да бъдат ежемесечни, а целта е укрепване на връзката между бизнеса от региона и Клуб „Приятели на Кюстендил“. Програмата на събитието включва кратко обсъждане на предварително определение теми на фокус, коктейл и обмяна на опит, идеи и контакти в неформална среда.
Гостите и темите са подбрани по такъв начин, че всички присъстващи да могат да научат и усвоят нещо ново, свързано с бизнес средата и развитието на нашия регион.
В рамките на първата среща, която премина при изключително голям интерес, над 80-те присъстващи членове на Палатата и Клуба имаха възможност да чуят от първо лице последните новини относно откриването на филиала на Тракийския университет Стара Загора в град Кюстендил. Отношение по темата взеха ректорът на Университета проф. Добри Ярков, областният управител инж. Александър Пандурски, както и народния представител Христо Терзийски. Постигнатото, за което споделиха гостите показа, че с общите усилия на бизнеса, висшето образование и държавата можем да постигнем резултат, защото качественото образование като основен приоритет на държавата е и ключът към икономическия растеж и социален просперитет на региона.
За присъстващите бе интересно да научат и повече за възможностите за развитие на курортни и СПА комплекси чрез устойчиво екологично строителство през успешния опит на Финлански къщи Хонка и нейния управител г-жа Емилия Попова.
След първата дискусионна част вечерта на КТПП продължи с коктейл, където присъстващите успяха да обменят опит и идеи за нови начинания в приятната атмосфера на Медикъл Спа хотел Стримон гардън, докато се наслаждават на завладяващите изпълнения на талантливата певица и саксофонистка Галатея Мутафова.
Първата Вечер на КТПП даде сериозна заявка, че общността на Кюстендилската палата е активна и отворена за нови възможности и показа, че подобен род срещи са не само ползотворни, но и приятни.
Присъединете се към КТПП, за да продължим да изграждаме общност, която подкрепя бизнесите в тяхното развитие и съдейства за благополучието на Кюстендилски регион.

IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG 6204

Снимки: Анатоли Костов

Кюстендилската търговско-промишлена палата с представител на заседанието на Консултативния съвет по въпросите на туризма към Община Кюстендил

На 24 януари 2025 г. в Община Кюстендил се проведе заседание на Консултативния съвет по въпросите на туризма, на което Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) взе участие със свои представител.

Една от основните теми, залегнали в дневния ред на съвета е необходимостта от създаване на бранд „Кюстендил“. Палатата винаги е отстоявала позицията, че за да се позиционира и популяризира Кюстендил на туристическата карта на България, Европа и света е необходимо да бъде изграден и развит единен и отличителен бранд с ясна концепция. Във връзка с това, главния секретар на Палатата Йордан Беловодски предложи разглеждането на различни оферти за разработване на бранда, за да се направи най-добрият избор, съобразен със спецификата на региона. В подкрепа  на това той входира  конкретна оферта за разработване на бранд „Кюстендил“, получена от партньор на КТПП.

sights7Освен това, г-н Беловодски изрази подкрепата на КТПП за богатия културен календар на Община Кюстендил и предложи включването на нови събития на база на събрани мнения и идеи от членовете на Палатата. Сред тях е отбелязването на Световния ден на туризма на 27 септември и създаването на нов празник „Изворите на Кюстендил“, който да акцентира на SPA и медицинския туризъм с препратка към богатата история на града.

Кюстендилската палата изрази надежда, че приемането и реализирането на предложените инициативи ще доведе до увеличаване на добавената стойност от туристическите услуги, което би било от полза както за местния бизнес, така и за жителите на града.

Снимка: https://parkhotelkyustendil.com/

 

Една от основните инициативи на КТПП, свързана с Картата на регионалните помощи на Република България получи развитие

Инициативата на КТПП с участието на Института за пазарна икономика относно промяна на регионите, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период след 2027 г. , която обедини  неправителствени организации, представители на държавните и общински власти на местно ниво от Югозападния планов регион и други заинтересовани страни получи своето развитие на държавно ниво.

Публикуван за обществено обсъждане е проект на Решение на Министерски съвет, с което МС предоставя мандат на Националния статистически институт за провеждане на преговори със статистическата служба на Европейската комисия „Евростат“ за промяна в обхвата на регионите от ниво 2  в Република България, който имат пряко отношение към Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период след 2027 г.

Пълна обосновка на предложените три варианта на ново райониране може да намерите на страницата на Портала за обществено обсъждане на МС  в Приложение 1 на следния линк https://strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8865

Вариант 1                                                              Вариант 2                                            Вариант 3

Variant
Variant
Variant

Изготвеното общо становище по тази тема от КТПП и ИПИ бе подкрепено от

БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

СДРУЖЕНИЕ НА ЮГОЗАПАДНИТЕ ОБЩИНИ

ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ КЮСТЕНДИЛ

ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ БЛАГОЕВГРАД

ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ПЕРНИК

ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ СОФИЙСКА ОБЛАСТ.

Инициативата получи подкрепа и от евродепутата Андрей Новаков и местните депутати Христо Терзийски  и Димчо Димчев. 

Председателят на Кюстендилската палата и народният представител Снежанка Траянска обсъдиха ключови инициативи за развитието на региона

На проведена работна среща между председателя на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) Ваньо Костадинов и народния представител в 51-то НС г-жа Снежанка Траянска, бяха разгледани основните теми от работната програма на Палатата за 2025 година. Срещата се фокусира на актуални въпроси, свързани с обществено-икономическия живот на Кюстендил и региона.

Г-н Костадинов информира г-жа Траянска за напредъка по процедурата за създаване на филиал на Тракийския университет, който се очаква да бъде фактор в развитието на образованието и икономиката на региона. В допълнение, бяха обсъдени важни инициативи на Палатата, включително необходимостта от промяна в Картата на регионалните помощи на Република България за новия програмен период, която пряко засяга местния бизнес; нуждата от държавна подкрепа и отговорно отношение при стопанисване на обекти с потенциал за балнио и медикъл туризъм в региона и др.

Г-жа Траянска изрази своята подкрепа за активната работа на КТПП и подчерта ангажимента си да бъде глас на местния бизнес и общност пред държавните институции. Бе коментирана и основната роля на народните представители като вносители на различни законодателни промени, които да доведат до подобряване на бизнес средата и инвестиционния климат. Тук г-жа Траянска изрази своята готовност да съдейства със своята експертиза, оставайки на разположение за обсъждане на конкретни предложения в тази посока.

Двете страни се обединиха, че развитието на Кюстендил и региона е приоритет, и изразиха готовността си да работят за превръщането на региона в атрактивно място за живеене, реализация, инвестиции, образование и туризъм.

Срещата завърши с оптимизъм и уверение, че съвместната работа ще доведе до положителни резултати за местното население и икономика.

526129425df87f9581e6e19af32af964

Снимка: https://bnr.bg/blagoevgrad