КТПП адресира въпроси към Министерство на здравеопазването с апел за развитието на Специализираната болница за рехабилитация в Кюстендил
Кюстендилска търговско-промишлена палата изпрати официално запитване до Министерство на здравеопазването относно планираните и изпълнени инвестиции в „СБР-НК“ ЕАД – филиал Кюстендил, за периода 2013 – 2023 г. Поставен бе и въпросът за бъдещо развитие на базите, в които се извършва лечение и рехабилитация с минерална вода и лечебна торф, собственост на Министерството на здравеопазването.
В отговор до КТПП, от Министерство на здравеопазването уточняват, че се предоставят целеви средства за капиталови разходи на лечебни заведения - търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала. Специализирани болници за рехабилитация - „Национален комплекс“ ЕАД („СБР-НК” ЕАД) е дружество със 100 на сто държавно участие в капитала, чиито права се упражняват от министъра на здравеопазването. В състава на „СБР-НК” ЕАД са включени 13 филиала, разположени на цялата територия на Република България, в частност и „СБР-НК” ЕАД - филиал „Кюстендил”.
!!!Важно е да отбележим, че за периода 2013 г. - 2023 г. от страна на Министерство на здравеопазването са предоставени целеви средства за капиталови разходи на „СБР-НК” ЕАД в общ размер на 9 млн. лв. основно за ремонтни дейности, като за филиал - Кюстендил няма финансирани обекти.
Що се отнася до поставения въпрос за бъдещото развитие на базите, в които се извършва лечение и рехабилитация с минерална вода и лечебна торф, от МЗ съобщават, че Курортна поликлиника във филиал ,Кюстендил” се затваря за ремонт през 1993-1994 г. Поради липса на финансиране, наскоро след това, ремонтните дейности се спират и не се възобновяват до 2014 г., когато е взето решение и се изготвя проект за цялостно обновяване на това отделение.
Отчитайки уникалността на това калолечебно звено, необходимостта то отново да функционира, за да се използват най-целесъобразно лечебните свойства на торфа, ръководството на „СБР-НК” ЕАД, гр. София, не престава да търси начини за осигуряване на финансови средства за възстановяването му.
Направеното запитване от страна на Кюстендилска търговско-промишлена палата е продължение на изпълнението на набелязаните мерки в Програмата за дейността на Палатата по направление „Туризъм, балнеология и история“!
Считаме, че модернизирането на базите на лечебното заведение, както и възстановяването на закритите процедурни звена съвсем естествено ще доведе и до повишаване стандарта на живот на населението в цялата Кюстендилска област чрез откриване на нови работни места и увеличаване ръста на медицинския туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност към местния бизнес.