КТПП и „Приятели на Кюстендил“ с предложения за разрешаване на проблемите в здравеопазването
Клуб „Приятели на Кюстендил“ към Кюстендилска търговско-промишлена палата организира кръгла маса на тема „Обсъждане на визия за развитието на здравеопазването в Общината“. Темата е продължение на набелязаните мерки по Приоритет 4 – Здравеопазване, представен от Кюстендилска търговско-промишлена палата.
На срещата присъстваха кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, областният управител Александър Пандурски, председателят на ОбС – Кюстендил, Димитър Велинов, заместник-кметът Бойко Клечков, директорът на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ – д-р Александър Величков, директорът на Спешен център – д-р Албена Рапатинска, директорът на Специализираната болница по рехабилитация – д-р Живко Неделчев и доказани медицински експерти от Кюстендил и страната.
Кръглата маса бе открита от председателя на Кюстендилска-търговско промишлена палата Ваньо Костадинов, а модератор бе д-р Стефан Константинов.
„Тази среща е възможност за директен диалог, обмен на информация и идеи за развитие на здравеопазването в Кюстендил. Вие сте хората, които заедно могат да намерят решения на проблемите в здравеопазването на местно ниво“, обърна се към всички присъстващи на кръглата маса председателят на КТПП – Ваньо Костадинов.
На срещата бяха представени възможностите за бъдещо развитие на здравеопазването, включително и реализиране на конкретни проекти с цел подобряване на материално- техническата база и осигуряване на кадри в здравните институции.
Сред направените предложения от страна на здравните експерти е да бъдат организирани безплатни консултации с лекари-специалисти от страната с цел профилактика, изграждане на Дом за възрастни хора, създаване на Център за долекуване на пациенти, претърпели инсулти и инфаркти, Лечебно-диагностичен център за комплексни стоматологични рехабилитации и др.
Изключителен интерес сред присъстващите на кръглата маса предизвика и предложението за интегриране на телемедицина в Отделение по неврология в МБАЛ “Никола Василиев“ – Кюстендил, с оглед подобряване лечението на пациенти.
Специално внимание беше обърнато и на здравния туризъм, който предполага сериозен медицински маркетинг и мениджмънт.
Засегната бе и темата за състава и свойствата на минералната вода, която може да бъде използвана за долекуване на пациенти с различни заболявания.
Всички направени предложения по време на проведената кръгла маса ще бъдат представени пред отговорните институции в лицето на Министерство на здравеопазването, Община Кюстендил, Общински съвет – Кюстендил и представители на държавната власт.
Конкретни предложения на Клуб „Приятели на Кюстендил“ към КТПП за развитието на здравеопазването в Кюстендил в резултат от проведени дискусии и работни срещи
- Създаване/откриване на отделение за палеативни грижи за онкоболни към МБАЛ „Никола Василиев“ гр. Кюстендил. Публично-частно партньорство при изграждане на модерна материално-техническа база.
- Развитието на местното здравеопазване изисква работа в следните направления:
- Инвестиране в материално-техническа база с подкрепата на бизнеса
- Създаване/привличане/задържане на мотивирани кадри в здравеопазването чрез:
- осигуряване на подходящи условия за живеене /жилища, градска среда, детски градини, качествено образование/;
- справедливо заплащане;
- възможности за професионално развитие и обучение – менторски програми с участието на изявени доктори в различни специалности, стажуване, семинари, обмяна на опит с други реномирани болници и др.
- Да се прецизира структурата на болницата по отделения или да се изгради нова такава и на тази база да се търсят специалисти.
- Да се закупи модерна апаратура за диагностика и/или лекуване на урологични заболявания.
- Предложения за помощ на здравеопазването в града:
- Подпомагане на местни инициативи чрез контакти, експертиза, популяризиране и т. н.
- Възможности за организиране на прегледи, операции, консултиране на пациенти от града. Идеята е на място да се сподели опит с колегите, да се покажат възможности за диагностика и лечение, да научат нещо различно. Може да стане като някаква инициатива, когато едновременно да дойдат различни специалисти в даден ден от седмицата - напр. „Ден на приятелите на Кюстендил“, или периодично при наличие на подходящи случаи да бъдат канени специалисти от София. Съвместно болницата и Приятели на Кюстендил може да организират годишна научна конференция, в която да се споделя опит и знания. За такова събитие би трябвало да се намерят спонсори.
- Да се създаде "Диагностично-лечебен център за комплексни стоматологични рехабилитации" като се ползва:
- Самостоятелен обект или съвместно в хотелски комплекс
- Новоизградена база или адаптирана за нуждите налична база.
- Да се изгради система за профилактика и превенция на заболяванията чрез:
- създаване на пакети за профилактични изследвания и прегледи за жителите на Кюстендил и региона с възможност за ползване на експертизата на водещи специалисти на място;
- обследване и анализ на структурата на най-честите заболявания в града и региона и причините за тях;
- научни изследвания на качествата на въздуха, водата и др. в Кюстендил и региона с оглед превенция и лечение на белодробни и бъбречни заболявания и др;
- информационна кампания за профилактичните прегледи, на които имаме право през годината и ползите от тях.
- Проучване на възможности за финансиране за подобряване на материалната база, осигуряване на нова апаратура и обучение на специалисти /целеви финансирания от МЗ, МТСП и др., БАН, Програми по НПВУ, Програми на ЕС, Плана за справедлив преход, Концепции за интегрирани териториални инвестиции и др. /
- Трябва да се обърне особено внимание на здравния туризъм, което предполага сериозен медицински маркетинг и мениджмънт. Трябва да се използват специфичните за града дадености и близостта до София. Да се наблегне на осигуряване на качествено лечение на по-леки болести, както и на рехабилитация и превенция на заболявания. Да се изградят бази за долекуване.
- Участие в международни програми и европроекти с цел развитие на центрове за рехабилитация, балнеолечение, както и долекуване на болни в град Кюстендил.
- Интегриране на телемедицина в Отделение по Неврология в болница Н.Василев гр. Кюстендил с оглед подобряване на лечението на пациенти с ИМИ и възможност за транспорт и провеждане на ендоваскуларно лечение в терапевтичен прозорец.
- Да се изгради Здравен център за възрастни хора.
- Да се направи разпределение на дебита на минералната вода с преимущество за балнеолечение.
- Да се подобри комуникацията и координацията между държавата, като основен акционер в МБАЛ „Никола Василиев“ гр. Кюстендил и колектива на болницата, Лекарския съюз и Община Кюстендил в процеса на вземане на управленски решения. В Борда на директорите на болницата да има представители на колектива и Общината.
- Да се направи кампания за безплатни прегледи от различни външни специалисти, като се осигурят подходящи помещения.
- Да се проучат и анализират причините за отлив на кадри в местната болница и се предприемат действия за тяхното мотивиране за връщане в МБАЛ „Никола Василиев“ гр. Кюстендил.