Skip to main content

Запознайте се с последните новини от Кюстендилска ТПП, Кюстендилски регион и др.

КТПП с активно участие в Международна конференция за справедлив преход в Кюстендил

494938521 615979478130255 571165087913955871 nГлавният секретар на Кюстендилска търговско-промишлена палата Йордан Беловодски взе участие в Международна конференция „Справедлив преход в Кюстендил“.

Целта на конференцията бе да представи кариерните и финансови възможности, които стоят пред въглищните регион и по-конкретно област Кюстендил, в т. ч. възможностите за финансиране с европейски средства за обучение, квалификация, модернизация на бизнеса и иновации в подкрепа на прехода към климатична неутралност.

Една от процедурите, насочена към фирмите от Кюстендил, Перник и Стара Загора е BG16FFPR003-4.004 „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“, финансирана по Програма „Развитие на регионите“ 2021 -2027.

Основният акцент в изказването на г-н Беловодски бе за по-добро програмиране и по-голяма подкрепа за местния бизнес по време на зеления преход, като направи и конкретно предложение МРРБ да предвиди спестени пари от други процедури по Програмата, които да се насочат допълнително към  Процедурата "Диверсификация на МСП" за фирмите от област Кюстендил. 

Мярката предоставя възможност за проекти на микро, малки и средни предприятия, които да реализират инвестиции, насочени към повишаване на своята конкурентоспособност и устойчивост.

В рамките на Конференцията бяха представени и успешни примери за въглищни региони в преход в Хърватска, Чехия и Гърция, които се трансформират и развиват.

496426053 122212995116245800 8143276549429259920 n497608208 122212995194245800 5491442156838795319 n

КТПП приветства институционалния отговор относно бъдещото развитие на балнеолечението в почивната база на БДЖ в Кюстендил

Почивна база БДЖ КюстендилВ резултат на инициативата на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) за  повдигане на един важен въпрос за развитието на балнео, СПА и здравен туризъм  в града и региона и конкретно за бъдещото развитие на балнеолечението в почивната база на БДЖ в Кюстендил, народният представител Снежанка Траянска официално отправи парламентарен въпрос до Министъра на транспорта и съобщенията относно  причините за непускането в експлоатация на ремонтирания лечебно-възстановителен център на НКЖИ гр. Кюстендил. Питането включва и следните въпроси -  има ли разработена стратегия за бъдещо развитие на базата, какви средства са необходими за довършването и, ако се налага това и какви стъпки бихте предприели за пускане на Центъра в експлоатация.

КТПП изразява благодарност към г-жа Траянска за проявената ангажираност и отстояване на интересите на Кюстендил и региона в Народното събрание.

В своя отговор Министърът на транспорта и съобщенията информира за настоящия статут на базата и направените до момента ремонтни дейности, като потвърждава, че към момента центърът не е пуснат в експлоатация, поради необходимост от допълнителни инвестиции в размер на около 500 хиляди лева за нормалното му функциониране. Предвидени са дейности като: газификация, ремонт и оборудване на рехабилитационния център, изграждане на външен плувен, хидромасажен и покрит басейн за целогодишно ползване, изграждане на достъп за хора с увреждания, включително асансьор и рампа и др. Отговаря се също, че в момента се подготвят документи за категоризация и назначаване на квалифициран персонал.

В заключение се посочва, че желанието на Министерство на транспорта и съобщенията и НК „ЖИ“ е почивният център да започне да функционира отново и да предоставя висококачествени услуги на достъпни цени, като възможен най-кратък срок за пускане в експлоатация се визира края на 2025 г. предвид довършване на посочените по-горе дейности.

КТПП оценява отговора като позитивен знак за институционален диалог и ще продължи да работи активно за намиране на устойчиви решение за този и други ключови обекти, които имат потенциал да допринасят за здравето, туризма и икономиката на Кюстендил и региона.

Убедени сме, че Кюстендил заслужава да развие пълния си потенциал като национален балнеоложки и туристически център.

Предложения на КТПП относно бъдещото развитие на „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил

Кюстендилска търговско-промишлена палата активно и последователно работи за подобряване на бизнес средата в Кюстендил и региона в т.ч. чрез  иницииране на широки дискусии, работни срещи, форуми и др. за обединяване на всички заинтересовани страни в посока на развитието на приоритетните за Кюстендилска област икономически сектори, какъвто е и туризмът. Проведената по инициатива на КТПП с домакинството на Областна администрация Кюстендил среща на 28.03.2025 г. на тема „ЗДРАВНИЯТ И КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ - ПОТЕНЦИАЛЕН  ИЗТОЧНИК НА ТУРИСТИЧЕСКИ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ ЗА КЮСТЕНДИЛ И РЕГИОНА“ е пример за това.

В контекста на общите усилия за оползотворяване на ресурсните възможности и потенциал на региона и за осигуряване на подходящи условия за привличане на инвеститорски интерес в сферата на туризма, Кюстендилска търговско-промишлена палата приветства решението на Областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски за насрочване на  работна среща по предложение на народния представител Снежанка Траянска за създаване на работна група, която да изработи концепция за имота, известен като „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил, направено по време на срещата на 28 март. То представлява значителна стъпка към постигане на общата ни цел за превръщане на Кюстендилска област в модерна туристическа дестинация с отличаващ  се и конкурентоспособен облик съобразно уникалните дадености, които имаме.

В тази връзка  предлагаме следните предложения, които са в резултат на множество срещи и разговори на КТПП с Областна администрация Кюстендил, народни представители, Община Кюстендил, Общински съвет-Кюстендил, други бизнес и неправителствени организации, членове на Палатата и експерти, и които считаме, че ще спомогнат за създаване на реални възможности и условия за инвестиции в туризма, в частност в посочения имот:

  1. Необходимо е да се изготви точна и ясна концепция за бъдещото развитие на имота и неговото предназначение като приоритетен за развитие на туризъм в т.ч. балнеология, СПА и здравен туризъм;
  1. В своята цялост теренът изисква сериозен финансов ресурс, което затруднява намирането на инвеститор и в тази връзка считаме за целесъобразно имотът да бъде разделен на 3 или 4 части, съобразно възможностите и характеристиките му, като частта, която е със статут на Паметник на културата да се отдели с оглед по-сложните процедури по нейното преустройство;
  1. Включването на този имот в общо портфолио с други държавни и общински имоти с цел насърчаване на потенциални инвеститори, които проявяват интерес към подобни терени и сгради за развитие на туристическа инфраструктура;
  1. Необходимост от целенасочена подкрепа от страна на всички заинтересовани страни - местни бизнеси, неправителствени организации, граждани и държавни институции - в усилията на Община Кюстендил за придобиване на горецитирания имот, тъй като трансформацията на имота от държавен в общински може да донесе редица ползи от инвестиционна гледна точка, като по-бързи и по-лесни процедури за разрешителни и одобрения, генериране на повече приходи за общината, по-ефективно управление на имота съобразно местните приоритети за развитие.
  1. Във връзка с изложеното в т.4 призоваваме за предприемане на бързи действия по изготвяне и входиране в Министерски съвет на Република България на общо становище, подкрепено от Община Кюстендил и Общинския съвет-Кюстендил, местните депутати, бизнес и граждански организации.

Уверени сме, че само  с колективни усилия може да се реализира потенциалът на имота и да се осигури неговото устойчиво развитие в полза на местната икономика и население.

07.04.2025

СТАНОВИЩЕ НА КТПП относно целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм

СТАНОВИЩЕ

на

Кюстендилска търговско-промишлена палата

относно бъдещето на имот „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил с идентификатори ПИ 41112.504.2061; ПИ 41112.504.2062; ПИ 41112.504.2060; ПИ 41112.504.1224 и ПИ 41112.504.1223

 Настоящето становище и свързаните препоръки, изготвени от Кюстендилска търговско-промишлена палата - организация, която има отношение към регионалната политика в областта на обществено-икономическото развитие на града и региона, са продиктувани от необходимостта от целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил, с посочените идентификатори, с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм в контекста на приоритетите и възможностите за развитие на Област Кюстендил.

Считаме, че този имот има стратегическо значение за развитието на града и региона и трябва да бъде запазен и трансформиран именно с такава насоченост, като бъде използван неговия туристически потенциал.

Мотивите за това наше становище са следните:

1. Уникални природни и климатични дадености на Кюстендил и региона

Кюстендил разполага с лековити минерални извори, благоприятен климат и живописна природа. Тези дадености го правят изключително подходящ за развитието на здравен туризъм – нещо, което е изведено като приоритет и в Картата на туристическото райониране на България за област Кюстендил. Инвестиции в този сектор ще донесат ползи както за икономиката, така и за здравето и благополучието на посетителите и местното население.

2. Съответствие с местните, регионални  и национални приоритети

Развитието на „Бившия казармен район“ в Кюстендил в контекста на туризма е в синхрон с приоритетите на местната, регионалната и националната политика за устойчиво развитие. Министерството на туризма и Министерство на здравеопазването си поставят като основен приоритет насърчаването на развитието на медикъл и здравен туризъм и инвестициите в такава туристическата инфраструктура, а трансформацията на този държавен имот в модерен термален комплекс би бил отличен пример за това.

3. Икономически и социални ползи за Област Кюстендил

Инвестициите в този имот с предназначение за  балнеология, СПА и здравен туризъм ще генерират нови работни места и ще стимулират местната икономика. Съществуването на балнеоложка инфраструктура ще направи града привлекателен както за български, така и за чуждестранни туристи, което ще увеличи местните приходи от туризъм. Не на последно място създаването на нови бизнеси, свързани с хотелиерството, ресторантьорството, СПА и лечебни услуги, ще допринесе за икономическото благосъстояние на региона.

4. Единствен терен в рамките на града, подходящ за такъв тип туризъм

„Бившият казармен район“ е единственият терен в рамките на града, който по мащаб, локация и инфраструктурна достъпност позволява реализацията на такъв амбициозен проект с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм. През 60-те години на XX век Кюстендил е бил сред най-известните национални балнеоложки курорти. Използването на този терен с различно от гореописаното предназначение би означавало да се загуби единствената реална възможност Кюстендил да се развива в посока здравен и СПА туризъм и пропускане на шанса градът да възвърне своята заслужена слава.

Правна рамка и препоръка

На основание чл. 44 от Закона за държавната собственост (ЗДС), продажбата на имоти – частна държавна собственост, с данъчна оценка над 10 000 лв., се извършва от Агенцията за публичните предприятия и контрол по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. В тази връзка, с оглед и на чл. 25 от ЗЗД, както и предвид ясното изразената стратегическа визия за развитие на Кюстендил и региона чрез балнео, СПА и медикъл туризъм, призоваваме Министерски съвет да защити обществения интерес  по съответния институционален ред,  гарантирайки, че при бъдещото развитие на „Бившия казармен район“  чрез продажба, отдаване, концесия, др., имотите, включени в него ще бъдат предложени „под условие“, а именно – с изискване за тяхното използване само и единствено за целите на туризъм.

Убедени сме, че тази мярка би гарантирала устойчиво развитие на региона и ще осигури дългосрочна полза за икономиката в цялата Кюстендилска област. Вярваме, че с правилната подкрепа и инвестиции, можем да превърнем Кюстендил в предпочитана дестинация за здравен и СПА туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност за бизнеса и местното население.

Изготвено от:

КЮСТЕНДИЛСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

Подкрепено от:

НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ:

СНЕЖАНКА ТРАЯНСКА

ХРИСТО ТЕРЗИЙСКИ

Д-Р ИВАН ИБРИШИМОВ

ДИМЧО ДИМЧЕВ

МЕСТНА СТРУКТУРА НА АСОЦИАЦИЯТА НА ИНДУСТРИАЛНИЯ КАПИТАЛ В БЪЛГАРИЯ, КЮСТЕНДИЛ

СТОПАНСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ОП НА КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ – КЮСТЕНДИЛ

РЕГИОНАЛНА ЗАНАЯТЧИЙСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО „ОСОГОВО“

14.04.2025

ПОЗИЦИЯ на КТПП относно недопускане изграждането на ветроенергиен парк в Осогово

ПОЗИЦИЯ

на Кюстендилска търговско-промишлена палата

относно недопускане изграждането на ветроенергиен парк в Осогово

в подкрепа на становището на Туристическо дружество „Осогово“

Кюстендилска търговско-промишлена палата, като обединител на интересите на бизнеса в региона, изразява подкрепата си за становището на Туристическо дружество „Осогово“ и категорично се обявява против изграждането на ветроенергиен парк в Осоговската планина.

Развитието на Кюстендил и планинския му потенциал следват ясно начертана визия – устойчив туризъм, екоинициативи и запазване на природните богатства. Осогово е изключителен ресурс за туризъм и всяко тежко строително вмешателство като подобен ветропарк би нанесло необратими щети върху бъдещето на региона.

Ние считаме, че:

  • Туризмът е стратегически сектор за икономическото развитие на Кюстендил.
  • Планина Осогово е конкурентно предимство, което трябва да бъде съхранено и развито, а не разрушено.
  • Преките и непреки щети от изграждането на ветроенергиен парк – нарушаване на екосистеми, влошаване на туристическата атрактивност, риск за вододайни зони и локален климат – ще доведат до загуба на инвестиции в туризма и ще имат негативен ефект върху местната икономика.

Вярваме, че бъдещето на региона е в интелигентното управление на природните ресурси с приоритет върху туризъм, спорт и екология.

28.04.2025 г.

492704624 3518703981607355 4964601728274371836 n

Тук може да се запознаете и с пълното СТАНОВИЩЕ на Туристическо дружество „Осогово“ гр. Кюстендил относно изграждането на ветроенергиен парк в Осогово