На работна среща КТПП и представители на бизнеса обсъдиха с ПП ГЕРБ вижданията за развитието на региона и основните теми, по които следва да се работи.
По време на срещата и двете страни изразиха единното си мнение по отношение на необходимостта от спешна промяна в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на РБългария.
Христо Терзийски увери бизнеса, че ще се борят за промени в районите на планиране, за да се осигурят повече средства за бизнеса и общините в Кюстендилска област и Югозапада.
Председателят на Търговско-промишлената палата Ваньо Костадинов от своя страна заяви, че в резултат от оказаната подкрепа и съдействие от г-н Терзийски, по темата най-после се вижда някакъв напредък. Ако положим съвместни усилия, има шанс да се преборим за интересите на общините и бизнеса в Кюстендилско”, заяви той и обясни, че бизнесът създава брутен продукт и реалните блага, които се разпределят и затова е важно да имаме подкрепа от държавата и да се преборим за районирането.
Секретарят на ТПП Йордан Беловодски обясни, че отдавна се търси вариант да се променят районите в страната и да има едно окрупняване. “Предстои отново да се разглежда темата в България, а и на ниво Европейски съюз. Нашата идея е да покажем проблемите и несъответствията, както и да предложим конкретните решения, защото общините и бизнеса в Югозападна България са изключително ощетени“, подчерта Беловодски.
Бизнесът настоя и за реализиране на големи инфраструктурни проекти, важни за Югозапада - Коридор номер 8, магистрала “Рила” и ЖП. “Това са теми, които касаят региона и ще подобрят живота на жителите на нашата област. Разчитаме да ги отстоявате като основни приоритети”, настояха работодателите от региона.
Пред кандидатите за народни представите бизнесът постави и въпроса, свързан със злоупотребите с издаване на болнични листове, като от ТПП призоваха за законодателни решения в Народното събрание, за да се намери механизъм за контрол и ограничаване на тази порочна практика.
Работодателите поставиха и проблемите, свързани с недостига на работници и настояха за облекчаване на режима по внос на работна ръка от трети страни най-вече по отношение издаването на визи.
Темите здравеопазване и образование са другите, по които присъстващите изразиха сходство в политиките си и приоритетите, очертани от Търговската палата, като с общи усилия се върви към откриване на филиал на университет в града.
Срещата бе по покана на ПП ГЕРБ във връзка с предстоящите парламентарни избори на 27 октомври 2024 г.
Като организация, която работи активно за подкрепа на бизнеса и икономическото развитие в региона, участието на Палатата в подобни срещи показва ангажимента ѝ към диалог и сътрудничество. Такива инициативи могат да доведат до нови идеи и проекти, които да стимулират икономическото развитие на Кюстендил и околните райони. Също така, това предоставя възможност на бизнеса да изрази своите нужди и виждания пред политиците, което е ключово за ефективното формулиране на местната политика.