Skip to main content

Запознайте се с последните новини от Кюстендилска ТПП, Кюстендилски регион и др.

Бизнесът с предложения към министър Гуцанов за развитие на икономиката и трудовия пазар в Кюстендил

1На 24.04.2025 г. по инициатива на Кюстендилска търговско-промишлена палата се проведе среща на тема „Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона“. Гости на събитието бяха министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, областният управител инж. Методи Чимев, кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов и представители на бизнеса.

„Благодаря на Министъра на труда и социалната политика и неговия екип, че уважиха нашата покана. Вярвам, че чрез открит диалог и сътрудничество ще успеем заедно да изведем конкретни предложения за справяне с актуалните предизвикателства пред фирмите, свързани с човешките ресурси и трудовия пазар. Темите, които ще обсъдим, не са нови, но са все по-актуални и сериозни, а именно липсата на кадри и нуждата от по-гъвкави решения в подготовката и включването на хора на пазара на труда.“, обяви в приветствието си председателят на КТПП Ваньо Костадинов.

Той изказа специални благодарности към досегашния областен управител инж. Александър Пандурски за доброто взаимодействие с Палатата и неговата подкрепа към инициативите на КТПП. Г-н Костадинов отправи приветствие и към новия областен управител инж. Методи Чимев с пожелания за успешна и ползотворна работа. 2

От своя страна главният секретар на Палатата Йордан Беловодски постави основите за дискусия с конкретни предложения по поставените проблеми, свързани с липсата на квалифициран персонал и достъп до обучения.

Министърът на труда и социалната политика благодари на КТПП за организираната среща, определяйки я като полезна и конструктивна. „Фактът, че се отзоваваме веднага на такъв разговор говори, че сме отворени да помогнем на бизнеса и икономиката в града по всякакъв начин”, заяви министър Гуцанов.

Министърът акцентира на необходимостта обученията, които предоставя Министерството на труда и социалната политика реално да отговорят на потребностите на бизнеса и да водят до подобряване на квалификацията на работниците.

„Държавата е длъжник през всички тези години на подготовката на кадри за пазара на труда. Трябва да е ясно планирането на икономиката“, категоричен бе министър Гуцанов. Според него трябва да се търси баланса между вноса на кадри от трети страни и активизирането на трайно безработните у нас.

След срещата, в знак4 на благодарност, председателят на Кюстендилска търговско -  промишлена палата Ваньо Костадинов подари на министър Гуцанов книгата „Майстора“ и изрази признателността си за ползотворната дискусия, която е начало на реални и работещи действия в помощ на бизнеса.

3

 

 

В резултат от проведена среща КТПП изготви официално писмо с предложения до МТСП, с които може да се запознаете тук:

 

 

Predlozenia na KTPP do MTSP page-
Predlozenia na KTPP do MTSP page-
Predlozenia na KTPP do MTSP page-
Predlozenia na KTPP do MTSP page-

 

СТАНОВИЩЕ НА КТПП относно целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм

СТАНОВИЩЕ

на

Кюстендилска търговско-промишлена палата

относно бъдещето на имот „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил с идентификатори ПИ 41112.504.2061; ПИ 41112.504.2062; ПИ 41112.504.2060; ПИ 41112.504.1224 и ПИ 41112.504.1223

 Настоящето становище и свързаните препоръки, изготвени от Кюстендилска търговско-промишлена палата - организация, която има отношение към регионалната политика в областта на обществено-икономическото развитие на града и региона, са продиктувани от необходимостта от целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил, с посочените идентификатори, с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм в контекста на приоритетите и възможностите за развитие на Област Кюстендил.

Считаме, че този имот има стратегическо значение за развитието на града и региона и трябва да бъде запазен и трансформиран именно с такава насоченост, като бъде използван неговия туристически потенциал.

Мотивите за това наше становище са следните:

1. Уникални природни и климатични дадености на Кюстендил и региона

Кюстендил разполага с лековити минерални извори, благоприятен климат и живописна природа. Тези дадености го правят изключително подходящ за развитието на здравен туризъм – нещо, което е изведено като приоритет и в Картата на туристическото райониране на България за област Кюстендил. Инвестиции в този сектор ще донесат ползи както за икономиката, така и за здравето и благополучието на посетителите и местното население.

2. Съответствие с местните, регионални  и национални приоритети

Развитието на „Бившия казармен район“ в Кюстендил в контекста на туризма е в синхрон с приоритетите на местната, регионалната и националната политика за устойчиво развитие. Министерството на туризма и Министерство на здравеопазването си поставят като основен приоритет насърчаването на развитието на медикъл и здравен туризъм и инвестициите в такава туристическата инфраструктура, а трансформацията на този държавен имот в модерен термален комплекс би бил отличен пример за това.

3. Икономически и социални ползи за Област Кюстендил

Инвестициите в този имот с предназначение за  балнеология, СПА и здравен туризъм ще генерират нови работни места и ще стимулират местната икономика. Съществуването на балнеоложка инфраструктура ще направи града привлекателен както за български, така и за чуждестранни туристи, което ще увеличи местните приходи от туризъм. Не на последно място създаването на нови бизнеси, свързани с хотелиерството, ресторантьорството, СПА и лечебни услуги, ще допринесе за икономическото благосъстояние на региона.

4. Единствен терен в рамките на града, подходящ за такъв тип туризъм

„Бившият казармен район“ е единственият терен в рамките на града, който по мащаб, локация и инфраструктурна достъпност позволява реализацията на такъв амбициозен проект с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм. През 60-те години на XX век Кюстендил е бил сред най-известните национални балнеоложки курорти. Използването на този терен с различно от гореописаното предназначение би означавало да се загуби единствената реална възможност Кюстендил да се развива в посока здравен и СПА туризъм и пропускане на шанса градът да възвърне своята заслужена слава.

Правна рамка и препоръка

На основание чл. 44 от Закона за държавната собственост (ЗДС), продажбата на имоти – частна държавна собственост, с данъчна оценка над 10 000 лв., се извършва от Агенцията за публичните предприятия и контрол по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. В тази връзка, с оглед и на чл. 25 от ЗЗД, както и предвид ясното изразената стратегическа визия за развитие на Кюстендил и региона чрез балнео, СПА и медикъл туризъм, призоваваме Министерски съвет да защити обществения интерес  по съответния институционален ред,  гарантирайки, че при бъдещото развитие на „Бившия казармен район“  чрез продажба, отдаване, концесия, др., имотите, включени в него ще бъдат предложени „под условие“, а именно – с изискване за тяхното използване само и единствено за целите на туризъм.

Убедени сме, че тази мярка би гарантирала устойчиво развитие на региона и ще осигури дългосрочна полза за икономиката в цялата Кюстендилска област. Вярваме, че с правилната подкрепа и инвестиции, можем да превърнем Кюстендил в предпочитана дестинация за здравен и СПА туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност за бизнеса и местното население.

Изготвено от:

КЮСТЕНДИЛСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

Подкрепено от:

НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ:

СНЕЖАНКА ТРАЯНСКА

ХРИСТО ТЕРЗИЙСКИ

Д-Р ИВАН ИБРИШИМОВ

ДИМЧО ДИМЧЕВ

МЕСТНА СТРУКТУРА НА АСОЦИАЦИЯТА НА ИНДУСТРИАЛНИЯ КАПИТАЛ В БЪЛГАРИЯ, КЮСТЕНДИЛ

СТОПАНСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ОП НА КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ – КЮСТЕНДИЛ

РЕГИОНАЛНА ЗАНАЯТЧИЙСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО „ОСОГОВО“

14.04.2025

Предложения на КТПП относно бъдещото развитие на „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил

Кюстендилска търговско-промишлена палата активно и последователно работи за подобряване на бизнес средата в Кюстендил и региона в т.ч. чрез  иницииране на широки дискусии, работни срещи, форуми и др. за обединяване на всички заинтересовани страни в посока на развитието на приоритетните за Кюстендилска област икономически сектори, какъвто е и туризмът. Проведената по инициатива на КТПП с домакинството на Областна администрация Кюстендил среща на 28.03.2025 г. на тема „ЗДРАВНИЯТ И КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ - ПОТЕНЦИАЛЕН  ИЗТОЧНИК НА ТУРИСТИЧЕСКИ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ ЗА КЮСТЕНДИЛ И РЕГИОНА“ е пример за това.

В контекста на общите усилия за оползотворяване на ресурсните възможности и потенциал на региона и за осигуряване на подходящи условия за привличане на инвеститорски интерес в сферата на туризма, Кюстендилска търговско-промишлена палата приветства решението на Областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски за насрочване на  работна среща по предложение на народния представител Снежанка Траянска за създаване на работна група, която да изработи концепция за имота, известен като „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил, направено по време на срещата на 28 март. То представлява значителна стъпка към постигане на общата ни цел за превръщане на Кюстендилска област в модерна туристическа дестинация с отличаващ  се и конкурентоспособен облик съобразно уникалните дадености, които имаме.

В тази връзка  предлагаме следните предложения, които са в резултат на множество срещи и разговори на КТПП с Областна администрация Кюстендил, народни представители, Община Кюстендил, Общински съвет-Кюстендил, други бизнес и неправителствени организации, членове на Палатата и експерти, и които считаме, че ще спомогнат за създаване на реални възможности и условия за инвестиции в туризма, в частност в посочения имот:

  1. Необходимо е да се изготви точна и ясна концепция за бъдещото развитие на имота и неговото предназначение като приоритетен за развитие на туризъм в т.ч. балнеология, СПА и здравен туризъм;
  1. В своята цялост теренът изисква сериозен финансов ресурс, което затруднява намирането на инвеститор и в тази връзка считаме за целесъобразно имотът да бъде разделен на 3 или 4 части, съобразно възможностите и характеристиките му, като частта, която е със статут на Паметник на културата да се отдели с оглед по-сложните процедури по нейното преустройство;
  1. Включването на този имот в общо портфолио с други държавни и общински имоти с цел насърчаване на потенциални инвеститори, които проявяват интерес към подобни терени и сгради за развитие на туристическа инфраструктура;
  1. Необходимост от целенасочена подкрепа от страна на всички заинтересовани страни - местни бизнеси, неправителствени организации, граждани и държавни институции - в усилията на Община Кюстендил за придобиване на горецитирания имот, тъй като трансформацията на имота от държавен в общински може да донесе редица ползи от инвестиционна гледна точка, като по-бързи и по-лесни процедури за разрешителни и одобрения, генериране на повече приходи за общината, по-ефективно управление на имота съобразно местните приоритети за развитие.
  1. Във връзка с изложеното в т.4 призоваваме за предприемане на бързи действия по изготвяне и входиране в Министерски съвет на Република България на общо становище, подкрепено от Община Кюстендил и Общинския съвет-Кюстендил, местните депутати, бизнес и граждански организации.

Уверени сме, че само  с колективни усилия може да се реализира потенциалът на имота и да се осигури неговото устойчиво развитие в полза на местната икономика и население.

07.04.2025

КТПП със среща-дискусия за развитието на здравния и културен туризъм в област Кюстендил

По инициатива на Кюстендилска търговско-промишлена палата се проведе среща – дискусия на тема „Здравен и културен туризъм – потенциален източник на туристически и икономически растеж в Кюстендил и региона! В нея участие взеха зам.-министърът на туризма Павлин Петров, депутатите от 51-ото НС Снежанка Траянска, Христо Терзийски, д-р Иван Ибришимов, областният управител инж. Александър Пандурски, кметовете на Кюстендил и Сапарева баня – инж. Огнян Атанасов и Калин Гелев, председателите на Общинските съвети на двете общини – Димитър Велинов и Костадин Николов, представители на бизнес организации, културни институции и представители на медико и спа комплекси в региона. Срещата беше открита от Главния секретар на Палатата Йордан Беловодски, а приветствие към всички присъстващи отправи председателят на Кюстендилска търговско-промишлена палата - Ваньо Костадинов.

„Тази среща представлява ценна възможност за директен диалог и обмен на информация, идеи и мнения относно развитието на Кюстендил и региона като атрактивна туристическа дестинация с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност към местната икономика и населението. Уникалните дадености на нашия регион – осемхилядолетната история, богатото културно-историческо наследство, живописната природа и лечебните минерални извори – създават предпоставки за богат общ туристически продукт.

Убеден съм, че успехът може да бъде постигнат единствено чрез активното участие на всички заинтересовани страни – държавните органи, местните власти и регионалните представителства на централните институции; бизнеса в сферата на туризма и свързаните сектори; както и неправителствените организации и културните институции“, обяви Ваньо Костадинов.

Той изказа благодарности към домакина на събитието, в лицето на областния управител инж. Александър Пандурски, който също приветства присъстващите. „Знаете какви са потенциалните възможни на региона. Тук са представителите на Кюстендил и Сапарева баня - общини, които са в основата на туристическия бизнес. Аз и друг път съм споделял, че острието на туристическия бизнес в областта е Сапарева баня, а Кюстендил трябва да направи истинския пробив. Опитът, който са натрупали в Сапарева баня трябва да се мултиплицира в Кюстендил и трябва да даде реални резултати“, заяви областният управител инж. Пандурски.

От своя страна зам.-министър Павлин Петров благодари за отправената покана на КТПП. „Надявам се да успея да отговоря на всички въпроси на бизнеса, защото вие сте тези, които създавате туризма, а ние сме тези, които правим той да бъде най-добре представен и да се постараем при вас да няма празно легло в хотелите и празно място в ресторантите. Област Кюстендил безспорно има потенциала да се развива в здравния туризъм, имате природните ресурси, другото, което безспорно трябва да се развива е културата. Всичко това може да стане по няколко начина и Министерство на туризма може да ви подпомогне чрез по-активно участие на външните пазари и изложенията, които се провеждат в редица европейски държави“, заяви заместник министър Павлин Петров.

След дискусията ръководството на Кюстендилска търговско-промишлена палата проведе среща със заместник министъра на туризма Павлин Петров, в която участие взеха и тримата депутати от 51 НС – Снежанка Траянска, Христо Терзийски и д-р Иван Ибришимов. По време на нея председателят на КТПП Ваньо Костадинов връчи писмо, адресирано до министъра на туризма г-н  Мирослав Боршош, чрез което отново подчерта, че само чрез въвличането на всички заинтересовани страни, може да се постигне успех в развитието на туризма. „Като домакин, макар да не можем да съберем историята и богатствата на Кюстендил в няколко думи, ми позволете да Ви го представя така – град с римски терми,  турски хамам, български бани и съвременни балнеоложки центрове, град на здравето.

Не пропускайте да откриете и магията на Сапарева баня – мястото с най-горещия гейзер в Европа, където природата и здравето се срещат в горещата прегръдка на 103 градуса“, посочи още в писмото си Ваньо Костадинов.

В края на срещата, в знак на благодарност, председателят на КТПП изпрати като подарък на министъра на туризма книгата „Майстора“ с послание изкуството на великия български художник да му напомня за духа и красотата на Кюстендилския край и неговите хора и покана да стане Приятел на Кюстендил.

viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-24-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-24-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-25-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-25-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-26-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-26-
viber izobrazenie 2025-03-31 10-02-26-

Позиция на Кюстендилската палата относно публикувано решение на Министерския съвет, с което се отлага модернизацията на жп проектите по направления „София – Перник“ и „Перник- Радомир“, част от Коридор 8

Кюстендилската палата изразява своето категорично несъгласие с решение № 146 от 13.03.2025 г. на Министерски съвет относно одобряване проект на изменение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., съфинансирана от Кохезионния фонд, Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет, с което се отлага модернизацията на жп проектите по направления „София – Перник“ и  „Перник- Радомир“, част от Коридор 8 за сметка на реализацията на други железопътни проекти.

Двата проекта бяха планирани в обхвата на Приоритет 1 за железопътна инфраструктура на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. и в последствие прехвърлени в Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. От протокол от Заседание на Комитета за наблюдение по ПТС 2021-2027г. става ясно, че Програмата е изменена за 2025 г. като предвидените средства в размер на 500 млн. лева по двете жп трасета „София-Перник“ и „Перник-Радомир“ се пренасочват към проект „Пловдив-Бургас“ и други жп проекти.

В контекста на усилията за подобряване на транспортната свързаност в региона и за осигуряване на бърз и ефективен транспорт на бизнеса и гражданите, това решение представлява значителна стъпка назад.

С оглед на това Кюстендилската палата ще предприеме всички необходими действия за обединяване на всички заинтересовани страни за изясняване на този въпрос с настояване за продължаване на работата по проектите за модернизация на жп линията София - Перник- Радомир.