Skip to main content

СТАНОВИЩЕ на Кюстендилска търговско - промишлена палата относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци

СТАНОВИЩЕ

на Кюстендилска търговско - промишлена палата

относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци

КТПП като организация, изрязваща и защитаваща интересите както на своите членове, така и на бизнеса в Кюстендил и региона, категорично заявява несъгласието си с внушения в публичното пространство, че бизнесът е против създаването на Индустриална зона, защото не желае конкуренция и повишаване на работните заплати.

Становището на КТПП относно изграждането на Индустриален парк в землището на село Жиленци е следното:

Изборът на терен за Индустриален парк следва да бъде обект на обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, като считаме че определеният от Община Кюстендил терен не е подходящ за тази цел по следните основни причини:

Логистична изолираност: Теренът е отдалечен от основната шосейна и жп-инфраструктура, което ще затрудни дейността на бъдещите бизнеси. Възможността за бърза и удобна логистика е основен фактор за привлекателността на индустриалната зона.

Високи инвестиционни разходи: Изграждането на необходимата инфраструктура (електрозахранване, водоснабдяване, канализация и газификация) ще изисква значителни финансови ресурси без гаранции за възвръщаемост.

Ограничен достъп до квалифицирана работна сила: Намиращите се в региона населените места предлагат ограничени професионални възможности, необходими за установяването на високотехнологични индустрии.

Влияние върху околната среда и съществуващи икономически дейности: Защитата на природата и поддържането на баланс между индустриалното развитие и устойчивото развитие на традиционните икономически сектори, като туризъм и овощарство са от изключителна важност.

С оглед на гореизложеното  призоваваме за преразглеждане и оценка на избрания терен, с цел идентифициране на най-подходящите варианти, които осигуряват оптимални условия за развитие на индустриална дейност, защита на околната среда и благосъстоянието на местното население.

В тази връзка считаме, че теренът в землището на село Жиленци следва да се разглежда от перспективата на туризма, основавайки се на следните аргументи:

Устойчиво развитие: Туризмът може да бъде устойчив бизнес модел, който осигурява работа на местното население и насърчава запазването на природата и традиции, което се доказва от редица добри практики от страната и чужбина.

Природни дадености: Районът предлага чиста природа и културно наследство, които използвани по подходящия начин, могат да привлекат туристи и да подпомогнат местната икономика.

Социална и икономическа полза: Туризмът генерира инвестиции в местната инфраструктура (напр. пътища, настаняване, заведения за хранене), които водят до дългосрочни икономически ползи и позитивно влияние върху местната общност и околната среда.

Местна идентичност и автентичност: Туризмът може да подчертае уникалността на региона и да съхрани местната култура и традиции. Инвестирането в подходящи туристически бизнеси ще позволи предлагането на преживявания  за гостите, основани на традициите, кулинарните изкушения и местните занаяти, които определят уникалния характер на региона ни.

Търсене на алтернативни туристически дестинации: Все повече хора търсят алтернативни и нетрадиционни места за отдих, съчетаващи почивката на открито и хотелски комфорт.  В България подобни места са изключително малко за разлика от Западна Европа, което дава възможност Кюстендил да се превърне в атрактивна дестинация, предлагаща комбинация от комфорт, приключения и релаксация близо до природата.

Нисък екологичен отпечатък: Туризмът, особено ако е насочен към устойчиво развитие може да има по-нисък екологичен отпечатък.

Подкрепа на местната икономика: Туризмът също така може да подпомогне местните производители и занаятчии без да изпадаме в  зависимост от външни компании и капитал.

Възможности за развитие на нови услуги: В един туристически регион могат да се развиват множество нови услуги, които могат да диверсифицират икономиката и да предоставят нови възможности на местното население.

В заключение бихме искали да подчертаем, че КТПП подкрепя усилията на кмета и на Община Кюстендил, които са свързани със социално-икономическо развитие на града, но смятаме, че е необходимо да има по-активен диалог между местната власт, бизнеса и гражданското общество, за да се оцени обективно ползата от индустриалната зона на този терен и да се отговори на нуждите на всички заинтересовани страни, като не забравяме кои са традиционните икономически сектори за региона като туризъм, балнеология и овощарство, които следва приоритетно да бъдат подкрепяни.

С уважение,

ВАНЬО КОСТАДИНОВ

Председател на  КТПП

Гр. Кюстендил

Ноември 2024 г.

Подкрепено от:

  1. Асоциацията на индустриалния капитал в България-Кюстендил
  2. Стопанска камара- Кюстендил
  3. Регионална занаятчийска камара Кюстендил
  4. Туристическо дружество Осогово