Skip to main content

Предложения на КТПП относно бъдещото развитие на „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил

Кюстендилска търговско-промишлена палата активно и последователно работи за подобряване на бизнес средата в Кюстендил и региона в т.ч. чрез  иницииране на широки дискусии, работни срещи, форуми и др. за обединяване на всички заинтересовани страни в посока на развитието на приоритетните за Кюстендилска област икономически сектори, какъвто е и туризмът. Проведената по инициатива на КТПП с домакинството на Областна администрация Кюстендил среща на 28.03.2025 г. на тема „ЗДРАВНИЯТ И КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ - ПОТЕНЦИАЛЕН  ИЗТОЧНИК НА ТУРИСТИЧЕСКИ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ ЗА КЮСТЕНДИЛ И РЕГИОНА“ е пример за това.

В контекста на общите усилия за оползотворяване на ресурсните възможности и потенциал на региона и за осигуряване на подходящи условия за привличане на инвеститорски интерес в сферата на туризма, Кюстендилска търговско-промишлена палата приветства решението на Областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски за насрочване на  работна среща по предложение на народния представител Снежанка Траянска за създаване на работна група, която да изработи концепция за имота, известен като „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил, направено по време на срещата на 28 март. То представлява значителна стъпка към постигане на общата ни цел за превръщане на Кюстендилска област в модерна туристическа дестинация с отличаващ  се и конкурентоспособен облик съобразно уникалните дадености, които имаме.

В тази връзка  предлагаме следните предложения, които са в резултат на множество срещи и разговори на КТПП с Областна администрация Кюстендил, народни представители, Община Кюстендил, Общински съвет-Кюстендил, други бизнес и неправителствени организации, членове на Палатата и експерти, и които считаме, че ще спомогнат за създаване на реални възможности и условия за инвестиции в туризма, в частност в посочения имот:

  1. Необходимо е да се изготви точна и ясна концепция за бъдещото развитие на имота и неговото предназначение като приоритетен за развитие на туризъм в т.ч. балнеология, СПА и здравен туризъм;
  1. В своята цялост теренът изисква сериозен финансов ресурс, което затруднява намирането на инвеститор и в тази връзка считаме за целесъобразно имотът да бъде разделен на 3 или 4 части, съобразно възможностите и характеристиките му, като частта, която е със статут на Паметник на културата да се отдели с оглед по-сложните процедури по нейното преустройство;
  1. Включването на този имот в общо портфолио с други държавни и общински имоти с цел насърчаване на потенциални инвеститори, които проявяват интерес към подобни терени и сгради за развитие на туристическа инфраструктура;
  1. Необходимост от целенасочена подкрепа от страна на всички заинтересовани страни - местни бизнеси, неправителствени организации, граждани и държавни институции - в усилията на Община Кюстендил за придобиване на горецитирания имот, тъй като трансформацията на имота от държавен в общински може да донесе редица ползи от инвестиционна гледна точка, като по-бързи и по-лесни процедури за разрешителни и одобрения, генериране на повече приходи за общината, по-ефективно управление на имота съобразно местните приоритети за развитие.
  1. Във връзка с изложеното в т.4 призоваваме за предприемане на бързи действия по изготвяне и входиране в Министерски съвет на Република България на общо становище, подкрепено от Община Кюстендил и Общинския съвет-Кюстендил, местните депутати, бизнес и граждански организации.

Уверени сме, че само  с колективни усилия може да се реализира потенциалът на имота и да се осигури неговото устойчиво развитие в полза на местната икономика и население.

07.04.2025