Skip to main content

СТАНОВИЩЕ НА КТПП относно целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм

СТАНОВИЩЕ

на

Кюстендилска търговско-промишлена палата

относно бъдещето на имот „Бивш казармен район“ в гр. Кюстендил с идентификатори ПИ 41112.504.2061; ПИ 41112.504.2062; ПИ 41112.504.2060; ПИ 41112.504.1224 и ПИ 41112.504.1223

 Настоящето становище и свързаните препоръки, изготвени от Кюстендилска търговско-промишлена палата - организация, която има отношение към регионалната политика в областта на обществено-икономическото развитие на града и региона, са продиктувани от необходимостта от целенасочено развитие на имот „Бивш казармен район“ в град Кюстендил, с посочените идентификатори, с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм в контекста на приоритетите и възможностите за развитие на Област Кюстендил.

Считаме, че този имот има стратегическо значение за развитието на града и региона и трябва да бъде запазен и трансформиран именно с такава насоченост, като бъде използван неговия туристически потенциал.

Мотивите за това наше становище са следните:

1. Уникални природни и климатични дадености на Кюстендил и региона

Кюстендил разполага с лековити минерални извори, благоприятен климат и живописна природа. Тези дадености го правят изключително подходящ за развитието на здравен туризъм – нещо, което е изведено като приоритет и в Картата на туристическото райониране на България за област Кюстендил. Инвестиции в този сектор ще донесат ползи както за икономиката, така и за здравето и благополучието на посетителите и местното население.

2. Съответствие с местните, регионални  и национални приоритети

Развитието на „Бившия казармен район“ в Кюстендил в контекста на туризма е в синхрон с приоритетите на местната, регионалната и националната политика за устойчиво развитие. Министерството на туризма и Министерство на здравеопазването си поставят като основен приоритет насърчаването на развитието на медикъл и здравен туризъм и инвестициите в такава туристическата инфраструктура, а трансформацията на този държавен имот в модерен термален комплекс би бил отличен пример за това.

3. Икономически и социални ползи за Област Кюстендил

Инвестициите в този имот с предназначение за  балнеология, СПА и здравен туризъм ще генерират нови работни места и ще стимулират местната икономика. Съществуването на балнеоложка инфраструктура ще направи града привлекателен както за български, така и за чуждестранни туристи, което ще увеличи местните приходи от туризъм. Не на последно място създаването на нови бизнеси, свързани с хотелиерството, ресторантьорството, СПА и лечебни услуги, ще допринесе за икономическото благосъстояние на региона.

4. Единствен терен в рамките на града, подходящ за такъв тип туризъм

„Бившият казармен район“ е единственият терен в рамките на града, който по мащаб, локация и инфраструктурна достъпност позволява реализацията на такъв амбициозен проект с фокус върху балнео, СПА и здравен туризъм. През 60-те години на XX век Кюстендил е бил сред най-известните национални балнеоложки курорти. Използването на този терен с различно от гореописаното предназначение би означавало да се загуби единствената реална възможност Кюстендил да се развива в посока здравен и СПА туризъм и пропускане на шанса градът да възвърне своята заслужена слава.

Правна рамка и препоръка

На основание чл. 44 от Закона за държавната собственост (ЗДС), продажбата на имоти – частна държавна собственост, с данъчна оценка над 10 000 лв., се извършва от Агенцията за публичните предприятия и контрол по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. В тази връзка, с оглед и на чл. 25 от ЗЗД, както и предвид ясното изразената стратегическа визия за развитие на Кюстендил и региона чрез балнео, СПА и медикъл туризъм, призоваваме Министерски съвет да защити обществения интерес  по съответния институционален ред,  гарантирайки, че при бъдещото развитие на „Бившия казармен район“  чрез продажба, отдаване, концесия, др., имотите, включени в него ще бъдат предложени „под условие“, а именно – с изискване за тяхното използване само и единствено за целите на туризъм.

Убедени сме, че тази мярка би гарантирала устойчиво развитие на региона и ще осигури дългосрочна полза за икономиката в цялата Кюстендилска област. Вярваме, че с правилната подкрепа и инвестиции, можем да превърнем Кюстендил в предпочитана дестинация за здравен и СПА туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност за бизнеса и местното население.

Изготвено от:

КЮСТЕНДИЛСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

Подкрепено от:

НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ:

СНЕЖАНКА ТРАЯНСКА

ХРИСТО ТЕРЗИЙСКИ

Д-Р ИВАН ИБРИШИМОВ

ДИМЧО ДИМЧЕВ

МЕСТНА СТРУКТУРА НА АСОЦИАЦИЯТА НА ИНДУСТРИАЛНИЯ КАПИТАЛ В БЪЛГАРИЯ, КЮСТЕНДИЛ

СТОПАНСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ОП НА КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ – КЮСТЕНДИЛ

РЕГИОНАЛНА ЗАНАЯТЧИЙСКА КАМАРА – КЮСТЕНДИЛ

ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО „ОСОГОВО“

14.04.2025