Skip to main content

Кюстендилската търговско-промишлена палата участва в заключителната конференция по проект „Съвместен преход за въгледобивните региони в Полша и България“

Главният секретар на Кюстендилска търговско-промишлена палата Йордан Беловодски взе участие в Заключителна конференция по проект „Съвместен преход за въгледобивните региони в Полша и България“ по покана на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), която е организатор и  партньор по проекта.

thumb main cooperative transitionТрансферът на опит, подпомагащ вътрешноевропейския диалог, се явява ключов момент в изпълнението на проекта, който се осъществява едновременно в България и Полша.

Целевите групи са от въгледобивните региони към три български общини – Стара Загора, Перник и Кюстендил (вкл. Бобов дол) – където заплахата от структурна безработица е най-голяма и на места вече е факт.

От стартирането на проекта досега са проведени работни срещи и експертни семинари в страната, както и се работи върху стратегически документи, които ще дадат възможност на заинтересованите страни да ги използват като основа за кандидатстване за финансиране от ЕС.

Заключителното събитие по проекта бе открито от Соня Миклай, главен управител на ГБИТК, и Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел в посолството на Германия в София

В първия панел се включиха Стефан Кръстев, заместник-кмет на Перник, Николай Дочев, зам.-кмет "Интегрирано планиране и регионално развитие" на Кюстендил, и Паулина Новак, ръководител на проекти в областта на справедливата трансформация и експерт по социални иновации, Europe, a Patient Association.

В рамките на дискусията бе подчертано, че всички въглищни региони имат сходства, но и собствени спецификации, които трябва да се съобразяват. От една страна бе посочено, че затварянето на индустрията, ще се отрази неизбежно и на други сфери, но от друга страна -трябва да говори и за произтичащите нови възможности. Като начин за смекчаване на последствията бяха откроени максимално привличане на всички заинтересовани страни, включително младежки организации, както и подпомагане условията за развитие на местния бизнес.

Във втория панел към Паулина Новак се присъединиха Йержи Хубка, заместник-председател на Профсъюза на миньорите на мина Makoszowy, Йордан Беловодски, главен секретар на Кюстендилската търговско-промишлена палата, Мартин Владимиров, директор програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.

Йержи Хубка посочи, че от общо 400 хил., които са работили във въглищния сектор, в момента са ангажирани около 70 хил.

Обсъдено бе, че заетите в този сектор са добре подготвени да работят и в други индустрии, но важна е правилната комуникация и анализ, къде могат да се реализират. Като важни за целта бяха посочени инвестициите в малките и средни предприятия.

Гостите на конференцията имаха възможност да зададат своите въпроси и да дискутират темата с лекторите.

Проектът е част от Европейската инициатива за опазване на климата (EUKI) на Федералното министерство на икономиката и опазване на климата на Федерална република Германия, създадена в следствие на Парижкото споразумение относно изменението на климата от 2015 г.