Skip to main content

Запознайте се с последните новини от Кюстендилска ТПП, Кюстендилски регион и др.

Представители на държавната и местната власт, бизнеса и заинтересовани страни от Югозападен район се обединиха около нуждата от спешна промяна на районите за планиране в България

Кюстендилска търговско-промишлена палата, с домакинството на Община Кюстендил и подкрепата на Областна администрация Кюстендил, инициира и проведе форум на тема „Промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период“, които пряко засягат  финансирането на бизнеса от Европейските фондове и общините.

Акцентът на срещата бе проблема, на който от дълги години търсим и предлагаме съответните решения като Палата, а именно че текущата рамка на Картата ощетява областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област), които поради пакетирането си със столицата София не се разглеждат като „по-слабо развити райони“, макар техните показатели да ги слагат точно в тази група. Това пречи на ефективната кохезионна политика и спира равния достъп до европейски ресурс във въпросните области.

Събитието бе организирано с участието на Института за пазарна икономика, които представиха анализ на този проблем и възможни варианти за промени в районите на планиране, така че се осигурят равни възможности за развитие и да се гарантира честно разпределение на европейските средства.

Участие в събитието взеха евродепутатът Андрей Новаков, бившият заместник-министър на регионалното развитие Деница Николова, депутатите от Кюстендилски регион Христо Терзийски и Димчо Димчев , заместник- председателят на БТПП София Васил Тодоров, областни управители от Югозапада, кметове на общини от Югозападния планов район, изпълнителният директор на Сдружението на югозападните общини Любица Томова, експерти и представители на бизнеса и други заинтересовани страни.      

Бе проведена широка дискусия, която категорично потвърди необходимостта от спешна промяна на районите за планиране в България, с оглед на това, че решението за прерайониране на ниво държава трябва да се случи до края на годината. Ако този срок бъде пропуснат, е възможно и в следващия програмен период, след 2027 година, да останем със същото райониране, което ще бъде пагубно за областите Благоевград, Перник, Кюстендил и София-област и ще засили още повече съществуващите междурегионални и вътрешнорегионални  различия в степента на развитие.

От страна на представителите на държавната власт бяха очертани институционалните процедури, през които е възможно да се случи промяната и бе обещана тяхната пълна подкрепа в тази посока.

От своя страна представителите на местните власти, в т.ч. Сдружението на общините от Югозападна България и Кюстендилската палатата като представител на бизнеса заявиха категоричната си позиция, че този процес трябва да бъде доведен до край, ангажирайки се да излязат с единно решение, официализирано в документ, който да бъде входиран до отговорните институции в най-кратки срокове.

viber  2024-09-27 16-45-28-
viber  2024-09-27 16-47-10-
viber  2024-09-27 16-59-19-

Кюстендилска търговско-промишлена палата организира форум за промените в районите на планиране

Banner 27092024 RegionsКюстендилска търговско-промишлена палата, с любезното домакинство на Община Кюстендил, организира форум на тема „Промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период“.


Поканени за участие са български евродепутати, народни представители, министърът на регионалното развитие и благоустройството, областни управители на областите от Югозападния планов регион, кметове на общини от ЮЗПР, експерти и представители на бизнеса и други заинтересовани страни.


Събитието се организира с участието на Института за пазарна икономика и ще се проведе на 27 септември 2024 (петък) от 10:00 ч. в сградата на Областна администрация - Кюстендил, зала ет. 2.
Фокусът на форума са възможностите за промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период, които пряко засягат финансирането на бизнеса от Европейските фондове и общините.


Запазването им в така действащата Карта поставя в дискриминационно положение бенефициентите от Югозападна България при усвояването на средства от ЕС в периода 2021-2027. По този начин фирмите от областите Благоевград, Перник, Кюстендил и София-област нямат равен старт с фирми от другите региони и изостават в своята конкурентоспособност и условия за устойчиво създаване на заетост, което от своя страна засилва общото изоставане в икономическото развитие на четирите области в сравнение с другите райони в страната.

Бизнесът ще получи компенсации за скъпия ток до края на годината

 Държавната помощ за бизнеса заради високите цени на тока ще продължи до края на годината.

Според одобрения механизъм небитовите потребители ще бъдат компенсирани на 100% за разходите за цена на тока над 180 лева за мегаватчас за периода от 1-ви юли тази година до края на 2024-та година.

Европейската комисия е уведомена и е одобрила мярката, а становището ѝ е, че тя е допустима заради ситуацията на пазара в момента.

Към настоящия момент в изпълнение на одобрената Програма Фондът е сключил 47 договора за компенсиране, по които са подадени 11 заявления за изплащане на компенсации от доставчиците, съобщават от фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Съгласно публикувано съобщение на страницата на Фонда изчисленият максимален размер на компенсацията за 1 MWh съгласно изискванията на Програмата е както следва:

- за м. юли 2024 г. - 86.90 лв./ MWh

- за м. август 2024 г. - 67.80 лв./ MWh

Енергия компенсации

Писмо-питане във връзка с визията на Министерство на здравеопазването за развитието на стопанисваните от ведомството бази за балнеология и рехабилитация в Кюстендил

В изпълнение на приетата си годишна програма за дейността Кюстендилска търговско-промишлена палата изготви и входира в  Министерство на здравеопазването Писмо-питане във връзка с визията на Министерството за развитието на стопанисваните от ведомството бази за балнеология и рехабилитация в Кюстендил.

Считаме, че подобряването на материалната база в двата обекта на Филиала на „СБР-НК“ ЕАД в Кюстендил е отговорна и сериозна инвестиция от страна на държавата, но това е не само инвестиция в лечението и превенцията на здравето.  Модернизирането на базите на лечебното заведение, както и възстановяването на закритите процедурни звена /старото Калолечение/ съвсем естествено ще доведе и до повишаване стандарта на живот на населението в цялата Кюстендилска област чрез откриване на нови работни места и увеличаване ръста на медицинския туризъм с всички произтичащи от това ползи и добавена стойност към местния бизнес.

Оставаме в очакване на конкретен и държавнически отговор от страна на Министерството, за който своевременно ще Ви информираме.

Pismo MZ bazi SBR Kyustendil pages to jpg 0001Pismo MZ bazi SBR Kyustendil pages to jpg 0002

Искане за информация до Агенция „Пътна инфраструктура“ относно напредъка на автомагистрала "Рила" и в частност трасето "Гюешево-Дупница"

Писмо АПИ АМ Рила page 0001

Кюстендилската търговско-промишлена палата изпрати официално запитване до Агенция „Пътна инфраструктура“ относно напредъка на автомагистрала "Рила" и в частност трасето "Гюешево-Дупница".

Считаме, че изграждането и ще създаде условия за активиране на инвестиционния потенциал и бизнес развитието на Област Кюстендил, като свърже градовете Кюстендил и Дупница с другите три магистрали – „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“.

Писмото включва искане на информация относно финансирането, идейните и техническите проекти и сроковете за завършване на трасето, подчертавайки важността на добрата транспортна свързаност за устойчивото развитие на региона.

Повече по темата следете страницата на КТПП.

АМ Гюешево Дупница